Jak zabezpieczyć suszone grzyby przed molami

Jak uchronić suszone grzyby przed molami?

Suszone grzyby mają wyśmienity smak i aromat, ale zachowają go tylko wtedy jeśli będą właściwie przechowywane. W tym celu należy przestrzegać kilku wskazówek, aby móc później delektować się ich smakiem kiedy dodamy je np. do świątecznego bigosu.

Jak zabezpieczyć suszone grzyby przed molami

Jak zabezpieczyć suszone grzyby przed molami?

Grzyby możemy suszyć na wiele sposobów. W tym celu można je umieścić w piekarniku, w specjalnych urządzeniach, lub powiesić nad kuchenką. Dobrze ususzone grzyby mają przyjemny zapach i są cenne ze względu na rozmaite zastosowania kulinarne. Kiedyś zalecało się przechowywanie grzybów w płóciennych workach, które następnie zawieszane były na kaloryferze lub nad kuchnią. Dziś się odchodzi od te metody ponieważ susz traci swój aromat. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na taką metodę suszenia należy zabezpieczyć suszone grzyby przed molami wkładając do tego worka około 4 liście laurowe.

Po ususzeniu grzybów warto zaopatrzyć się w pojemniki na suszone grzyby. Jest ich wiele na rynku można wybrać drewniane, blaszane bądź plastikowe pojemniki. Najlepiej umieścić je w ciemnym pomieszczeniu, gdzie nie ma nadmiaru światła. Aby nie przedostała się wilgoć trzeba je koniecznie szczelnie zamknąć. Dla większej pewności uchronienia ich przed wilgocią można dodać kilka ziarenek ryżu. Taki sposób zamknięcia zabezpiecza suszone grzyby przed molami spożywczymi.

na odchudzanie

A co jeśli się dostaną? Jak pozbyć się moli z suszonych grzybów?

Mole w grzybach suszonych są zmartwieniem tych, którzy sami te grzyby zrywali i przygotowali do suszenia. Niestety smutną wiadomością jest fakt, że kiedy się już dostaną ciężko się ich pozbyć. Najlepiej jest zainfekowany molami słoik czy pojemnik wyrzucić. Pozbycie się moli z suszonych grzybów jest dużym wyzwaniem zdecydowanie łatwiej jest pozbyć się ich jeśli znajdują się w innym miejscu np. na kuchennej szafce. Wtedy wystarczy przetrzeć półkę wodą z octem, aby się ich pozbyć. Mole także nie znoszą zapachu olejków eterycznych. 

Produkty, które odstraszą mole spożywcze:

  • Goździki, jałowiec, kminek.
  • Cytrusowe aromaty.
  • Zapach wanilii.
  • Olejek eteryczny o zapachu eukaliptusa.

Femido

Pojemniki na suszone grzyby, gdzie je kupić?

Pojemniki są świetnym sposobem na to jak zabezpieczyć suszone grzyby przed molami, warto w nie zainwestować aby nie mieć problemu ze szkodnikami. W takich pojemnikach nie musimy się martwić o mole w grzybach suszonych. O pojemniki na suszone grzyby można pytać w sklepach z artykułami chemicznymi, w supermarketach lub zakupić je przez internet. To jest profilaktyka tego jak pozbyć się moli z suszonych grzybów zanim zepsują nasze przetwory.

Comments are closed.