Jak sprawdzić czy organizm nie jest odwodniony?

by:

Poradniki

Odwodnienie organizmu jest poważnym stanem, który może zagrażać życiu. Ważne jest więc aby do tego nie dopuścić i spożywać odpowiednią ilość napojów dziennie. Woda jest potrzebna niemal do każdego procesu zachodzącego w organizmie. Codziennie traci się ją wskutek intensywnego wysiłku i przemiany materii. Istotne jest więc uzupełnianie jej w ciągu dnia. Jeśli do tej pory mało jej piłeś dowiedz się więcej jak sprawdzić czy nie jesteś odwodniony.

Odwodnienie jak sprawdzić?

Organizm, któremu zdecydowanie brakuje wody daje szereg objawów. Niektóre z nich są bardzo drastyczne, inne ciężko zauważyć w początkowej fazie. Poniżej znajdziesz kilka z najczęstszych objawów po których sprawdzisz czy organizm nie jest odwodniony.

  • Chce Ci się bardzo pić – jest to pierwszy sygnał, który wysyła Twój organizm jeśli potrzebuje wody. Warto więc systematycznie się nawadniać a w szczególności latem i po intensywnym treningu.
  • Twój mocz jest ciemny – to kolejna oznaka odwodnienia. Prawidłowy kolor moczu u zdrowej osoby powinien być przejrzysty i mieć jasnożółty kolor.
  • Czujesz się zmęczony i senny – utarta płynów przyczynia się do złego samopoczucia. Człowiek staje się bardziej senny i pozbawiony dobrej energii do codziennych ćwiczeń.
  • Masz bóle głowy one są przyczyną odwodnienia organizmu. Dostarcz jej jak najszybciej a nie długo zauważysz, że ból głowy ustąpi.
  • Jesteś rozdrażniony – odwodnienie wpływa na prawidłowe funkcje mózgu. Zaburzenia czynności mózgu powodują stan rozdrażnienia i poddenerwowania.
  • Twoja skóra jest mniej elastyczna. Woda odpowiada za elastyczność skóry i jej nawilżenie. Jeśli Ci jej brakuje Twoja skóra traci sprężystość.
Jak sprawdzić czy organizm nie jest odwodniony

Jak wygląda człowiek odwodniony?

Człowiek, który się odwodnił jest ospały i brakuje mu siły na wykonywanie codziennych obowiązków. Spada jego libido, czuje się rozdrażniony. Odwodnienie można rozpoznać także po jego paznokciach. Wokół nich jest dużo skórek a same paznokcie nie są gładkie. Wszystkie te sygnały świadczą o tym, że jak najszybciej należy zacząć nawodnienie organizmu a jednocześnie trzeba zadbać o to, aby powstrzymać dotychczasową utratę wody. W tym czasie nie należy się przemęczać i spożywać produktów, których nie odpowiednie połączenie może spowodować biegunkę.

W wyglądzie paznokci człowieka odwodnionego zauważa się pionowe bruzdy.

Inne artykuły:


One Reply to “Jak sprawdzić czy organizm nie jest odwodniony?”

  1. OLKA pisze:

    JA SIĘ CHYBA ODWODNIŁAM BO TEŻ MI SIĘ CZĘSTO CHCE PIĆ