Co zrobić mając luźną pochwę po porodzie?

U większości z kobiet zmienia się wygląd pochwy po porodzie dziecka. Zazwyczaj jest to na niekorzyść. Staje się ona wtedy zbyt luźna, jej ścianki nie są już tak elastyczne. W bardziej drastycznych przypadkach dochodzi nawet do wypadania macicy. Rozciągnięta pochwa po porodzie sprawia dyskomfort głównie podczas stosunku. Jakie są sposoby na luz w pochwie po porodzie?

Zbyt luźna pochwa – efekt porodu.

Poród jest ogromnym wysiłkiem dla kobiety jak i całego jej organizmu. To całkiem naturalne, że pochwa musi się bardzo rozciągnąć by być w stanie urodzić dziecko. Niestety często po porodzie nie wraca ona do swoich rozmiarów. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu a także od stanu elastyczności skóry i wyćwiczenia mięśni Kegla. Wagina po porodzie często nie jest w stanie dać odpowiedniego tarcia partnerowi podczas współżycia i sprawia, że penis wypada podczas stosunku. Wtedy seks po porodzie jest mniej przyjemniejszy nie tylko dla kobiety, ale i też dla jej partnera.

Aby wrócić do jej naturalnych rozmiarów potrzeba nieco pracy nad własnym ciałem. Można też skorzystać z dostępnych na rynku zabiegów, które poprawiają elastyczność pochwy. Więcej o tym w dalszej części tekstu.

Co zrobić mając luźną pochwę po porodzie

Za luźna pochwa? Co robić?

Zmniejszenie pochwy po porodzie naturalnym jest jak najbardziej możliwe. Co więcej jest nawet na to kilka sposobów. Tylko od Ciebie zależy który z nich wybierzesz. Możesz skorzystać z pomocy gabinetów zajmujących się estetyką pochwy lub zacząć sama ćwiczyć mięśnie Kegla.

Ćwiczenia Mięśni Kegla – pochwa otoczona jest mięśniami, które można ćwiczyć z pomocą tzw. ćwiczeń Kegla. Zaciskanie tych mięśni najlepiej kilka razy dziennie wzmacnia je i poprawia ich elastyczność.

Zabieg obkurczania pochwy – zwężenie pochwy następuje wskutek laserowego lub chirurgicznego jej zmniejszenia. Co prawda jest dosyć drogi, ale gwarantuje pożądane efekty.

Tabletki zmniejszające luz pochwowy. W swoim składzie często zawierają estrogeny, które odpowiadają za elastyczność ścianek pochwy. Co prawda ciężko dostać je bez recepty ze względu na zawartość hormonów. Jeśli jednak uda się je zakupić to zbyt luźna pochwa po porodzie przestaje być problemem.

Anna Karpińska

Anna – absolwentka Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Od lat jej zainteresowaniem jest dietetyka, zdrowy styl życia oraz sport. Przebyła różne kursy i szkolenia. Posiada wiedzę interdyscyplinarną dodatkowo z psychologii, anatomii, biochemii i zdrowia intymnego.

Chętnie czytane artykuły:


Comments are closed.